6 lipca 2022 r.
Programowanie w języku pascal, każdy może spróbować, ale czy każdy da radę?

Pascal to bardzo zgrabny i prosty język, który daje możliwość tworzenia strukturalnych aplikacji wysokiego a także niskiego poziomu, dzięki możliwości użycia assemblera. Pierwsza implementacja tego języka miała miejsce w roku 1970 a szczyt swojej popularności w Polsce ten język przeżywał na przełomie lat 80 i 90. Najpopularniejszym kompilatorem był Turbo Pascal, wydany przez firmę Borland.

Turbo Pascal przeobraził się w Delphi, program, który pozwalał tworzyć w sposób wizualny, oprogramowanie dla systemów rodziny Windows.

Bardzo popularnym został też darmowy Free Pascal, który był w dużej mierze kompatybilny z kodem Turbo Pascala. Darmowym odpowiednikiem Delphi jest Lazarus, naprawdę fajny kompilator, który stwarza całkiem spore możliwości tworzenia kodu i jego kompilacji na różne platformy.

19-09-2019 Redakcja

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Szablon RWD został zaadaptowany do systemu CMS Webman. Prezentuje się świetnie ale najfajniejszą jego cechą jest dostosowywanie się do szerokości okna przeglądarki. Dlatego jest to szablon RWD.

Dzięki dynamicznej zmianie układu strona oparta na tym szablonie dobrze prezentuje się w oknie przeglądarki na urządzeniach mobilnych typu tablet i smartfon.